Bugun...
Bizi izleyin:Ali Avgın:Romanlarımız Tam Bir Dizi-Film Eseri Olacak İçerikte

Tarih: 18-10-2021 13:32:49 + -


Kahramanmaraş turizmini dünya arenasına taşıyacak olan Germanicia Antik Kent’te yaşanılan hayatı romanlaştıran Araştırmacı-Yazar Ali Avgın tüm eleştirmenlerden tam not aldı.


Ali Avgın:Romanlarımız Tam Bir Dizi-Film Eseri Olacak İçerikte

 İki bin yıl önce bölgede yaşanılan hayatı bugüne taşıyan ve literatüre girdirmeyi başaran yazar Avgın’ın yeni romanı “Germanicia Güzeli” Kahramanmaraş’ın turizme açılan kapısının da önemli bir anahtarı olacak.

Günümüz turizminden en büyük payı kültür ve inanç turizmi alırken, Kahramanmaraş’ta yapılan son çalışmalarla kazıları hızlanan Germanicia Antik Kenti, hikâyesiyle de turizmin göz bebeği olacak. Han Duvarları, Maraş Mevlevihanesi ve Kayıp Sevda gibi dev eserleri kültür hazinemize kazandıran Araştırmacı-Yazar Ali Avgın’ın 3,5 yıl önce başladığı Germanicia’daki yaşantıyı anlatan romanı tüm kitap marketlerde yerini aldı.

Germanicia Antik Kent üzerine yazılan makale, tez ve araştırmaları tek tek inceleyerek kitap haline getiren Yazar Avgın 4’üncü kitabının lansmanı Mado Evinde düzenlenen basın toplantısında gerçekleştirildi. Avgın; “Tarihte çok ayrı bir yere sahip Germanicia’nın gün yüzüne çıkması için üstün gayret gösterilmektedir. Bizde bir yazar olarak kültür turizminin en temel öğesinin o eserlerin efsanesi, yaşanmışlığının hikâyesi olduğunu biliyoruz. Roma döneminde inşa edilen Andırın Kalelerinden başlayan, Eshab-ı Kehf’te devam eden hikâyenin Germanicia’da yeni bir vücut bulmasını anlatan, bölgeye insanların farklı ve manevi bakış açısıyla bir anda tarihin sır dolu koridorlarına taşıyacak adeta iki bin yıl öncesinin havasını solutacak bu eserimizi kültür hazinemize kazandırmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” dedi

Yıllardır Kahramanmaraş’ın kültür hazinesine eser bırakmak için maddi ve manevi imkânlarını sonuna kadar kullanan yazar Avgın’ın yeni eseri Germanicia üzerine yazılan ilk roman olarak da dikkatleri üzerine çekti. Toplantıya katılan bir birinden önemli yazar ve akademisyenler, o dönemde geçen yaşantının romanlaştırılmasının çok önemli olduğunu ve bu yaşanmışlıktan yola çıkarak, antik kentin gizeminin de her yönüyle tarih severlere sunulacağını belirttiler.

GERMANİCİA HİKÂYESİYLE DE TURİZMİ CANLANDIRACAK

Araştırmacı Yazar Ali Avgın, Yediveren Yayınlarında çıkan ‘’Germanicia Güzeli’’ adlı romanının tanıtım toplantısı Mado Evi’nde gerçekleştirildi. Ulusal ve Yerel Basın’ın yoğun ilgi gösterdiği programda roman hakkında akademisyenler ve yazarlar görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Kahramanmaraş’ın Kültür ve İnanç turizmine büyük katkı sağlayacak olan toplantıya; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, KSÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oktay Dumankaya,  KSÜ Öğretim Görevlisi Mesut Bilginer, Eğitimci Yazar Salman Kapanoğlu, Mavi Düşünce Akademi ve Derneği Başkanı Yediveren Yayınları adına Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Der­neği Başkanı Eğitimci Yazar Ramazan Avcı ve Kahramanmaraş Kültür Sanat Derneği Başkanı Abdulhakim Eren ve Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu Başkanı Ahmet Kolutek Bey ve MADO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Kanbur, İlk Kültür ve Turizm Müdür Vekili Semih Gemci ve Kahramanmaraş Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Abdullah Kalın katıldı.

 ‘’KAHRAMANMARAŞ’IN DEĞERLERİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAYI GÖREV BİLDİK’’

Han Duvarları Kalbe Düşen Kor ve Kayıp Sevda Gizemli Yılların Aşkı ile Maraş Mevlevihanesini kültür hazinesine kazandıran Araştırmacı Yazar Avgın girdikleri yeni bir yolda Germanicia Güzeli Romanını konusunda uzman akademisyen, yazar ve araştırmacıların tarihi ve teknik destekleriyle okuyucusuyla buluşturduklarını söyledi.

 

‘’KİTAPLARIMIZ YAZARINDAN ÇIKIP KAHRAMANMARAŞ’IN OLDU’’

Basın toplantısında soruları da cevaplayan Yazar Avgın  Germanicia Antik Kenti’nin Turizm açısından Kahramanmaraş’a büyük değer kattığını, Germanicia Güzeli romanının da bu alanda turizme büyük destek vereceğini belirterek şunları söyledi: “Germanicia mozaikleri, Kahramanmaraş’ın turizmi için çok önemli bir artı değer. Gün yüzüne çıkarılması yavaş da olsa Germanicia Antik Kenti şehrimize değer katmaya devam ediyor. Biz de Germanicia Antik Kenti’ni edebiyat tarafını üstlenerek anlatmak istedik. Germanicia mozaiklerinin dünyada hak ettiği değeri görmesi için romanımızın tanıtım konusunda hissedilen boşluğu dolduracağını ümit ediyorum. Artık Germanicia’nın bir hikâyesi, bir romanı var. Büyük bir özveriyle büyük bir emek harcanarak tarihi hakikatlere bağlı kalarak roman üslubu ile kaleme alındı. Burada sayın hocalarımızın akademik çalışmalarında istifade ettik. Bu bilgileri roman üslubu ile harmanladık. Sesimiz, soluğumuz ve nefesimiz olan basın mensubu dostlarımız sayesinde, kitap fuarlarında ilk kitaplarımızın haberlerini yaparak bizi bugünlere taşıdınız. Artık kitaplarımız yazarından çıkıp Kahramanmaraş’ın oldu.”

‘’ROMANLARIMIZ TAM BİR DİZİ-FİLM ESERİ OLACAK İÇERİKTE’’

Duru bir Türkçe ile bir çırpıda okunacak bir kitap olduğunu vurgulayan Avgın, yazdığını kitapların gerçek hayat hikâyelerinden oluştuğu için tam bir dizi-film eseri olduğunu da belirterek romanın içeriğiyle ilgili şöyle konuştu; “Germanicia romanımızla birlikte Germanicia Antik Kentimizi belirli bir yere getireceğimizi düşünüyorum. İki bin yıl öncesine daldıklarında tarihi gizemli koridorlarında gezinecekler. İki bin önceki Maraş’ın Germanicia’nın kent tasvirini, o zamanki gelenek ve göreneklerini, o dönemin yöneticilerini, yaşantılarını, tarihi hakikatler çerçevesi içerisinde günümüzle birlikte paralel olarak taşıdığımız için kahramanlarımızın gözünden okuyacaklar. Hem bu romanımız hem daha önceki romanlarımız okuyucularının yorumlarına göre tam bir dizi-film olabilecek nitelikte eser olduğunu söylüyorlar.  Duru bir Türkçe ile kaleme aldığımız bu romanımız bir solukta okunacak kitap oldu. Han Duvarları Kalbe Düşen Kor romanımız şuan bazı yönetmen arkadaşlarımızın değerlendirmesinde. Tabi maliyetli bir iş olduğu için beni aşan bir durum. Amacımız Kahramanmaraş’ı tanıtmak. Bir dizi ya da film olması Kahramanmaraş’ın kazancı olacaktır.’’

 
Bu haber 524 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI