Bugun...
Bizi izleyin:Ali Öztunç, Basın İlan Kurumu’nun yanlış tutumunu Meclise Gündemine Taşıdı

Tarih: 01-10-2020 13:54:48 + -


Ali Öztunç, Basın İlan Kurumu’nun yanlış tutumunu Meclise Gündemine Taşıdı


Ali Öztunç, Basın İlan Kurumu’nun yanlış tutumunu Meclise Gündemine Taşıdı

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, görevi resmi ilanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait reklamların, gazete ve dergilerde yayınlanmasına aracılık etmek olan Basın İlan Kurumu’nun(BİK) son dönemde içine düşmüş olduğu acziyetle elindeki olanakları hükümetin sopası olarak kullandığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Şişirme satış rakamlarıyla algı peşinde koşan gazeteleri sorgulayan Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle hazırladığı önergesinde ulusal yayın yapan gazetelerin son bir yıldaki tiraj rakamlarını sordu.

Medya organlarına ilan ve reklam desteği sağlamakla yükümlü Basın İlan Kurumu’nun(BİK) AKP iktidarı döneminde basın kuruluşlarına kaynak artmak için uyguladığı prensipler tartışma konusu olurken, hükümet yandaşı olmayıp gerçek gazetecilik faaliyeti yürütme gayretindeki basın emekçileri mevcut durumda bir de haksız rekabet koşulları ve maddi yetersizliklerle karşı karşıya kalmış durumda.

CHP’nin gazeteci kökenli Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, gazete okunurluğunda muhalif gazetelerin vatandaştan rağbet gördüğü aslında bilinir durumda olan son dönem içerisinde ulusal yayın yapan tüm gazetelerin gerçek tiraj rakamlarını sorguladığı önergesinde, yayın organlarına verilen ilanların miktarı, bu miktarların gazetelere olan dağılımı, maddi tutarı, hangi gazetelere ilan verildiği, kaç gazeteye ilan verilmeme cezası uygulandığı ve bu cezaların ne kadar süreli olduğuna dair kamuoyunun yanıt beklediği sorulara cevap aradı.

Ali Öztunç’un Cumhurbaşkanı Başkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesi aynen şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

 Ali ÖZTUNÇ Kahramanmaraş Milletvekili

 1. Son bir yıl içinde ulusal yayın yapan gazetelerin tiraj rakamları nedir?
 2. Son bir yılda Basın İlan Kurumundan gazetelere verilen reklam miktarı ne kadardır? Bu miktarların gazetelere göre dağılımı nasıldır?
 3. Son bir yılda Basın İlan Kurumunca gazetelere verilen reklamların maddi tutarı ne kadardır? Bu tutarların gazetelere göre dağılımı nasıldır?
 4. Son bir yıl içerisinde Basın İlan Kurumu, kaç gazeteye resmi ilan ve reklam kesintisi cezası vermiştir? Bu gazeteler hangileridir? Ve bu gazetelere kaçar gün ceza verilmiştir?Bu haber 22512 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI