Bugun...
Bizi izleyin:Başkan Güngör Kültürel Kalkınma Eylem Planının Müjdesini Verdi!

Tarih: 22-08-2020 15:16:13 + -


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, sosyal medya üzerinden başlattıkları etkinliğe katılanlarla Tarihi Maraş Kalesi’nde kahvaltıda bir araya geldi.


Başkan Güngör Kültürel Kalkınma Eylem Planının Müjdesini Verdi!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, sosyal medya üzerinden başlattıkları etkinliğe katılanlarla Tarihi Maraş Kalesi’nde kahvaltıda bir araya geldi.

 

Kurtuluş Savaşı öncesinde ‘Maraş Bize Mezar Olmadan, Düşmana Gülzar Olamaz’ sözünü hat sanatı ile yazan Arif Yücel’in eserini doğru cevaplayan kişilerden oluşan bir grupla kahvaltıda buluşan Başkan Güngör, Kahramanmaraş’ı her gün bir adım daha ileriye götürmek için gayret ettiklerini söyledi.

 

Başkan Güngör: “Türkiye’ye örnek olacak bir proje”

Başkan Güngör kahvaltı sonrası yaptığı konuşmada: “Şu anda üzerinde bulunduğumuz Tarihi Maraş Kalemiz, şehrimizin kurtuluşunda önemli noktalardan bir tanesi. Tarihi Maraş Kalemiz ve çevresi ile birlikte, Ulucami, Tarihi Kapalı Çarşımızı da kapsayacak Kültürel Kalkınma Eylem Planı üzerinde çalışıyoruz. Bahsettiğimiz bölgeleri kapsayacak bir ada oluşturacağız ve bu Türkiye’de Kahramanmaraş Modeli olarak örnek olacak bir proje. Bu projeyi peyder peyder hayata geçireceğiz. Kalemize Acemli Cami tarafından ulaşımı sağlayacak, bir asansör veya mini teleferik gibi bir sistem kuracağız. Bunun yanı sıra Maraş’ımızın kurtuluşunda önemli bir yere sahip olan Bayrak Olayı’nı canlı tutmak adına Ulucami’den kalemize Bayrak Yolu yapacağız. Bu vesile ile hem milli mücadeledeki başarımızı gelecek kuşaklara aktarmış olacağız hem de şehrimizi ziyarete gelen insanlara bunu anlatmış olacağız. Tarihi Kahramanmaraş Kalemizi ve çevresini tarihi dokumuza uygun olarak dönüştürmüş olacağız” dedi.

 

 

Başkan Güngör: “Şehrimizin kalkınması için gayret ediyoruz”

Kahramanmaraş’ın tanıtımı ve kalkınması için çaba sarfettiklerine dikkat çeken Başkan Güngör: “Biz göreve gelir gelmez, Yedikuyular bölgemizde bulunan düzensiz yeme içme mekanlarını ortadan kaldırarak oraya yakışır bir tesis düşünmüştük. İlk etapta düzenli birkaç büfe koydurmuştuk. Şimdi ise orada yapımına başladığımız Bedesten Çarşısı ile hem o bölgeye bir düzen getirmiş hem de o bölgeye gelen insanlarımıza şehrimizi tanıtmış olacağız. Yedikuyular bölgemiz 10 milyon nüfusa hitap eden bir bölge. Adana, Osmaniye, Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep ve Mersin illerimize baktığımız zaman böylesi bir kayak merkezi ve kar yağışı olan bir bölge yok. Bizden önceki arkadaşlarımız o bölgeye bir kayak merkezi kurmuşlar, biz de buna devamla orayı daha iyi işler hale getirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim yapımına başladığımız Bedesten Çarşısı’nın yanı sıra yap-işlet-devret modeli ile 25 adet bungalov ev ve sosyal tesis yapımının ihalesini yaptık ve bunlar da sezona yetişecek. Önümüzdeki sezon için de orada beş yıldızlı bir otel için çalışmalarımızı başlattık. Yap-işlet-devret modeli ile de gelecek sezonda inşallah otelimizde faaliyete geçmiş olacak. Kayak merkezimize yaklaşık 150 bin civarında bir ziyaretçi geliyor. Bizim hedefimiz bu rakamı önce 300 bine daha sonra da 500 bine çıkarmak. Çünkü oraya gelecek olan ziyaretçilerimiz aynı zamanda şehrimize de gelecek ve ziyaret edecekler” diye konuştu.

 

Başkan Güngör aynı zamanda Tarihi Kapalı Çarşı’da cephe iyileştirme çalışmalarının da yapılacağını ifade ederek, örnek çalışmanın başladığını, bu çalışmanın tamamlanmasının ardından genel çalışmaya başlanacağını söyledi.

 
Bu haber 8632 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • maraskenthaber gazetemiz
  resim yok
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI