Bugun...
Bizi izleyin:Kahramanmaraş’ın Sahip Olduğu Büyük Potansiyeli Dünyaya Açacağız

Tarih: 12-10-2021 13:58:54 + -


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KMTSO) “Nesilden Nesile Aktarılan Büyük Hazine: Müteşebbis Ruh” sosyal sorumluluk projesi yapılan açılış toplantısıyla start aldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Kahramanmaraş’ın sahip olduğu büyük potansiyeli dünyaya açacağız.” dedi.


 Kahramanmaraş’ın Sahip Olduğu Büyük Potansiyeli Dünyaya Açacağız

‘X’ kuşağının bilgi, beceri ve tecrübelerini ‘Y’ ve ‘Z’ kuşaklarına aktarmayı, Kahramanmaraş’ın zenginliklerini ve girişimcilik potansiyelini gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen proje kapsamında, girişimcilik ruhunu yeni nesillere aktarmak ve toplumsal değerleri; iyi ahlak, adalet ve güven duygularının genç nesilde pekişmesini sağlayarak, toplumun çimentosunu oluşturan birlik ve beraberliği sosyal ve inovatif girişimcilikle destekleyerek sosyoekonomik ve kültürel kalkınmaya daha fazla katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

Projenin açılış toplantısı Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda geniş katılımla gerçekleştirildi. Toplantıya iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşu yöneticileri katıldı. KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, Kasiad Başkanı Mikail Utlu, Müsiad Kahramanmaraş Başkanı Serdar Salih Çiçekçi, Tümsiad Kahramanmaraş Başkanı Adnan Toprak, KMTSO Meclis ve meslek komitesi üyeleri ile Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nazlı Ceylan Balduk Kurtul ve kurul üyeleri, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu ve kurul üyeleri ile Genç Kasiad, Genç Müsiad ve Genç Tümsiad üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu şunları söyledi: “Kahraman sanayici ve iş adamları, dün cephede verdiğiniz mücadele neyse bugün de benzeri bir mücadele veriyorsunuz. Ekonomi, faiz, hammadde, hammadde fiyatları, Dolar, Euro vb. bir dünya konu. Bunların en kötüsü ise geçen yıl yaşadığımız pandemi başlangıcıydı. Evlerimize kapandığımız bir dönem yaşadık. Şükürler olsun bu dönemde de biz yine yılmadan, ayakta kalmaya devam ettik. Bu döneme rağmen Kahramanmaraş’ta ihracatımız en yüksek aylık ihracatımız 85-90 milyon dolar olmuştu. 3 yıldan beri İhracat Destek Ofisimizi kurmakla başladığımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla can siperhane koşturduğumuz konuda her ay başka bir başarıya imza attık. Geçen ay 135,1 milyon dolar ihracat yaptık. Yüzde 72 artış oldu.”

 

Balcıoğlu şöyle devam etti: “Hedefimizi 2023’te 5 milyar dolar ihracat olarak belirledik. 5 milyar dolar koyduğumuz hedef uçuk kaçık bir hedef değil. Biz denizi olmayan balık ihracatçısı bir iliz. Ama rakamlarda bir tek balık ihracatımız yok. Çünkü balık burada üretiliyor, burada işleniyor. Rusya ile kriz yaşadığımızda bir tek domates bile Rusya’ya satamadığımız günlerde bizim Kahramanmaraş balık satışımız hiç aksamadı. Hiçbir şey almayan Rusya balığımızı aldı. Ayrıca İstanbul’dan sonra en çok altın işleyen kentiz. Dünyanın neredeyse birçok ülkesine altın gönderiyoruz. Artık Kahramanmaraş bir tekstil kenti olmanın ötesine geçti. Geçen hafta İhracat Destek Ofisi’nden arkadaşlarımız bir projeyle Bakanlık desteğiyle 13 arkadaşımızı Özbekistan’a götürdüler. Özbekistan’da tespit ettikleri bire bir müşterilerle konuşup, tekstil makinesi ihraç etmeye başlayacağız. Artık kumaşla beraber makine de göndereceğiz.”

 

“Nesilden Nesile Aktarılan Büyük Hazine: Müteşebbis Ruh” sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgiler veren Balcıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarım kentinden bölgesinin sanayi, ticaret ve düşünce ve edebiyat merkezine dönüşen modern bir kent Kahramanmaraş. Aldığı teşviki son kuruşuna kadar yatırım için harcayan, var gücüyle üreterek, istihdam alanlarını genişleterek ve yeni pazarları keşfederek Türkiye’nin gücüne güç katan bir müteşebbis ruh. Bu ruh ve çalışma azmi, şehrimizin genlerinde adeta atalarımızın bir mirası gibi bize her zaman güç veren en kıymetli hazinemiz. Bu proje ile en kıymetli hazinemizi, müteşebbis ruhu toplumsal değerlerimizle harmanlayarak yeni nesillere aktarmak, toplumumuzun çimentosunu oluşturan birlik ve beraberliğimizi sosyal ve inovatif girişimcilikle destekleyerek ülkemizin ve şehrimizin sosyoekonomik ve kültürel kalkınmasında daha fazla katkı sahibi olmak ve Kahramanmaraş’ın sahip olduğu büyük potansiyeli dünyaya açmak istiyoruz.”
Bu haber 376 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI