Bugun...
Bizi izleyin:KSÜ’de ‘İşgalden Kurtuluşa Maraş Milli Mücadelesi’ Konulu Konferans

Tarih: 11-02-2021 13:40:09 + -


KSÜ’de ‘İşgalden Kurtuluşa Maraş Milli Mücadelesi’ Konulu Konferans


KSÜ’de ‘İşgalden Kurtuluşa Maraş Milli Mücadelesi’ Konulu Konferans

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünde 12 Şubat Kurtuluş Bayramı etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından ‘İşgalden Kurtuluşa Maraş Milli Mücadelesi’ konulu konferans düzenlendi.

 

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

 

Kahramanmaraşlının 101 yıl önce ortaya koyduğu mücadelenin kendi köklerine, kendi tarihine, kendi ecdadına, bayrağına, namusuna, istiklal ve istikbaline sahip çıkma ruhu olduğunun altını çizen Rektör Can, “Bu inanç ve ruhu gençlerimize anlatmamız ve aşılamamız lazım. KSÜ olarak milli ve manevi değerleri taşıyan, mesleklerinin gerektirdiği donanımlara sahip nesiller yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.” diye konuştu.

 

Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun 101. yılını kutlayan ve hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde görev alan herkese teşekkür eden Rektör Can, vatan için fedayı can eyleyen şehitlerimizi rahmetle yâd ederek, gazilerimize şükranlarını sundu.

 

Rektör Can’ın açılış konuşmalarının ardından KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Doğan, ‘İşgalden Kurtuluşa Maraş Milli Mücadelesi’ başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

 

İngiliz ve Fransızların Kahramanmaraş’ı işgal süreçlerine ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Orhan Doğan, Fransız işgal güçlerinin 22 gün süren bilinçli ve planlı bir mücadele neticesinde geri çekilmek zorunda kaldığını ifade etti.

 

“Milletlerin hayatında bazı dönüm noktaları vardır. Bu noktalardan en önemlileri ise var olma mücadeleleri olarak ortaya çıkmaktadır. Milletlerin yok edilme ile yüz yüze geldiği anlarda yapmış olduğu mücadeleler ve bunların sonuçları, gelecek nesiller için ibret ve örneklerle doludur.” diyen Prof. Dr. Doğan, “Türk milleti de zaman zaman âdeta yok olma ile karşı karşıya gelmiş, Ancak asla hürriyetinden vazgeçmemiş, Düşmanlarının, ‘bunların işi bitti, öldüler’ dediği anda ise âdeta toprağı yararak başını kaldırmış ve yok olması beklenirken dünyaya medeniyetin mührünü vurmuştur.” şeklinde konuştu.

 

"Yaptığımız bu toplantılarda ecdadımızın o ruhunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Orhan Doğan,  “İşte o ruh her neyse bugün bizi bir kardeşler topluluğu olarak bir arada tutuyor. Biz bu ruhu taşıdığımız sürece tek yürek, tek millet olabiliriz. Bu millet esaret altında dahi namusunu koruyacak evlatlarını bağrından çıkardı ve çıkartmaya devam edecektir.” dedi.
Bu haber 3065 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI